National Film Awards 2020: Full winners’ list

0
29

The 67th National Film Awards have lastly been introduced. Delayed by one yr as a result of coronavirus pandemic, the awards had been introduced throughout a press convention in Delhi. The occasion lastly passed off on Monday and right here we’re with a full list of winners on the National Film Awards 2020.

Hindi movies received huge within the characteristic movie class. While the Best Actor award went to Manoj Bajpayee (Bhosle) and Dhanush (Tamil), Kangana Ranaut received the Best Actress award for her efficiency in Manikarnika and Panga. Marakkar Lion of the Arabian Sea emerged because the Best characteristic Film whereas the Best Feature Film (Hindi) went to Sushant Singh Rajput’s Chhichhore.

 

Best Hindi Film: Chhichhore

Best Actor (Male): Manoj Bajpayee (Bhosle) and Dhanush (Tamil)

Best Actor (Female): Kangana Ranaut (Manikarnika and Panga)

Best Supporting Actor (Male): Vijay Sethupathi

Best Supporting Actor (Female): Pallavi Joshi

Best Editing movie: Jersey (Telugu)

Best Audiography: lewduh

Best Screenplay Adapted: Gumnami

Best Female Playback singer: Savani Ravindra for Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: B Praak

Best Feature Film: Marakkar Lion of the Arabian Sea

Best Action Direction: Avane Srimannarayana (Kannada)

Best Choreography: Maharishi (Telugu)

Best Special Effects: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)

Best Lyrics: Prabha Varma for Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction: D. Imman for Viswasam (Tamil)

Best Background Music: Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)

Best Make-up Artist: Ranjith for Helen (Malayalam)

Best Costumes: Sujith and Sai for Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Production Design: Anandi Gopal (Marathi)

Best Audiography (Re-recordist of ultimate blended monitor): Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)

Best Screenplay (Original): Jyeshthoputro (Bengali)

Best Screenplay (Adapted): Gumnaami (Bengali)

Best Screenplay (Dialogues): The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam)

Best Child Artist: Naga Vishal for KD (Tamil)

Best Direction: Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)

Best Children’s Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment: Water Burial (Monpa)

Best Film on Social Issues: Anandi Gopal (Marathi)

Best Film on National Integration: Tajmahal (Marathi)

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Maharishi (Telugu)

Best Debut Film of a Director: Mathukutty Xavier for Helen (Malayalam)

 

Best Film Critic: Sohini Chattopadhyaya

Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema.

Best Non-Feature Editing: Arjun Saraya

Audiography (musical): Radha

On Location Sound Recordist: Rahas

Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi

Best Direction: Knock Knock Knock

Best Film on Family Values: Oruu Pathira

Best Short Fiction: Custody

Special Jury Award: Small Scale Values

Best Animation: Radha

Best Investigative: Jakkal

Best Exploration movie: Wild Karnatak

Best Education movie: Apples and Oranges

Best Film on Social Issues: Holy Rites (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours

Best Promotional movie: The Shower

Best Biographical Film: Elephants do Remember

Best Ethnographic Film: Charan-Atva

Best Debut Non-Feature movie Director: Khisa

Best Non-Feature Film: An Engineered Dream

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here